,,Dziadek do orzechów” symfonicznie

Na koncert symfoniczny fragmentów ,,Dziadka do orzechów” wybrała się 28 listopada grupa uczniów naszej szkoły  pod opieką wychowawczyń – Pani Haliny i Pani Moniki. Koncert dostarczył uczniom wspaniałych przeżyć i niezapomnianych wrażeń.

Na stronie internetowej NFM można przeczytać, że ,,w 1816 r. niemiecki poeta i pisarz Ernst Theodor Amadeus Hoffmann wydał w Berlinie opowiadanie dla dzieci. Była to baśniowa historia opowiadająca o przygodach małej Klary w fantastycznym świecie żywych zabawek, którym przewodzi tytułowy dziadek do orzechów.

Kilkadziesiąt lat później rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski trafił przypadkowo na francuskie tłumaczenie powieści Hoffmanna. Bajka natchnęła go do napisania dwuaktowego baletu pod tym samym tytułem. Chociaż premiera dzieła nie spotkała się z dużym uznaniem, to w kolejnych latach Dziadek do orzechów osiągnął wielki sukces, by ostatecznie wejść do kanonu najpopularniejszych baletów wszech czasów.

Kolejne spotkanie z muzyką na żywo w NFM we Wrocławiu jest już zaplanowane. Czekamy z niecierpliwością!