Kolejne spotkanie w ramach programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”.

Tym razem gimnazjaliści pracowali pod okiem Pani Ewy Dziurzyńskiej – architekta pracowni architektonicznej Archikom.

Pani Ewa przyjechała do naszej szkoły w czwartek 29 października, by przekazać uczniom kilka ważnych informacji:

- dlaczego architekci sporządzają rysunki architektoniczne, do czego one służą i jakie są ich rodzaje?

- jakie oznaczenia stosuje się na tych rysunkach?

- co to są rzuty poziome i przekroje budynków?

- co to jest skala i na czym polega stosowanie skali w rysunkach?

- co to są ciągi wymiarowe  i rozwinięcia ścian?

- jakich narzędzi używali i używają architekci do sporządzania rysunków?

Po części informacyjnej nastąpiło praktyczne wykorzystanie wiedzy. Na odręczne rysunki szkolnego holu uczniowie nanosili konkretne wymiary, zgodnie z poznanymi oznaczeniami. Do mierzenia używali metalowej taśmy mierniczej oraz elektronicznego dalmierza, którym posługuje się Pani Ewa w swojej pracy.

Zadanie nie była łatwe. Nasza szkoła mieści się w zabytkowym budynku, w którym jest sporo niespodzianek architektonicznych, na które zwykle nie zwracamy uwagi.

Tutaj muszę dodać, że pomimo trudności pomiarów oraz późnej pory zajęć gimnazjaliści spisali się na medal. Hol został zmierzony, a wymiary naniesione na rysunek rzetelnie i dokładnie. Dodatkowo zrobiona została dokumentacja fotograficzna – na wypadek, gdyby podczas przenoszenia rzutu na papier milimetrowy pojawiły się jakieś wątpliwości.

Dziękuję Pani Ewie Dziurzyńskiej za poświęcony nam czas, cierpliwość i ... prezenty dla uczestników zajęć.

Pani Ewa jeszcze odwiedzi naszą szkołę Uśmiech

Halina Chmielowska