Zajęcia z psychologiem

Uczniowie i ich rodzice mogą liczyć na pomoc szkolnego psychologa.

• Kto może zwrócić się o pomoc do szkolnego psychologa?

Może to być każdy: uczeń, rodzic, babcia, dziadek, przyjaciel ucznia, nauczyciel, wychowawca internatu.

Pamiętaj, że w rozwiązaniu szkolnych kłopotów często pomaga zwykła rozmowa.

• Godziny pracy szkolnego psychologa:

co drugi tydzień

Do zadań psychologa należy:

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących uczniów: rozpoznawanie potrzeb dzieci, wspieranie mocnych stron ucznia, diagnozowanie potencjalnych możliwości.
  2. Rozmowy diagnostyczno - konsultacyjne z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami.
  3. Diagnozowanie uczniów w zakresie rozwoju poznawczego i zaburzeń w zachowaniu. Współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną w Sobótce. Współpraca w zakresie diagnozy psychologicznej i pedagogicznej.
  4. Doradztwo w wyborze dalszej drogi kształcenia.
  5. Podejmowanie działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców, nauczycieli. Wspieranie wychowawców .
  6. Motywowanie wychowanków do nauki, zwracanie uwagi na pozytywne strony edukacji i przyszłych korzyści z niej płynących, a także kształtowanie własnej odpowiedzialności za wyniki w nauce. Pomoc w odrabianiu prac domowych.
  7. Indywidualna praca z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze (rozmowy, zajęcia odreagowujące, elementy treningu twórczości, psychoterapia). Pomoc w rozwiązywaniu konfliktów, w rozładowywaniu napięć,    w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów.
  8. Kształtowanie szeroko rozumianej samodzielności w myśleniu, obsłudze osobistej i w podejmowaniu decyzji.
  9. Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, PFRON- em, lekarzem  medycyny pracy, kuratorami sądowymi, policją, sądem.